Odisha Sarkari Exam
No1 Odia Notes Portal
Indus Valley Civilization in Odia [Ancient Indian History Notes For OPSC]
Posted on: 6, March 2021

Indus Valley Civilization in Odia [Ancient Indian History Notes For OPSC]

ଇନ୍ଦୁସ୍ ଭ୍ୟାଲି ସଭ୍ୟତା (IVC) ପ୍ରାୟ 2500 ଖ୍ରୀଷ୍ଟପୂର୍ବ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଲା, ଯାହାକୁ ପ୍ରାୟତ ପରିପକ୍ IVC ଯୁଗ କୁହାଯାଏ | ଏହା ବିଶ୍ୱର ଏକ ପ୍ରମୁଖ ସଭ୍ୟତା ହୋଇଥିବାରୁ ଏହା ଭାରତର ମେରୁଦଣ୍ଡ ସୃଷ୍ଟି କରେ | OAS ପରୀକ୍ଷା , ଇଣ୍ଡସ୍ ଭ୍ୟାଲି ସଭ୍ୟତା ପାଇଁ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବିଷୟ ଆଶାକର୍ମୀମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଭଲ ପଢିବା ଉଚିତ୍ | ଏହି ଆର୍ଟିକିଲ୍ ଆପଣଙ୍କୁ IVC ରେ NCERT ଟାଇପ ର ନୋଟ୍ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି ଏବଂ ସବୁ ଡାଉଟ କ୍ଲିୟର ହୋଇଯିବ |

ଏହି ଆର୍ଟିକିଲ୍ ପଢିବା ପରେ ଆଶାକର୍ମୀମାନେ, ନିମ୍ନ ସାରଣୀରେ ଲିଙ୍କ୍ ହୋଇଥିବା ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ବିଷୟଗୁଡିକ ମଧ୍ୟ ପଢିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି:

OPSC ପାଇଁ ଇଣ୍ଡସ୍ ଭ୍ୟାଲି ସଭ୍ୟତା ଟିପ୍ପଣୀ 

  • ଖ୍ରୀଷ୍ଟପୂର୍ବ ପ୍ରାୟ 3300 ମସିହାରେ ଇଣ୍ଡସ୍ ଭ୍ୟାଲି ସଭ୍ୟତା ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା | ଏହା ଖ୍ରୀଷ୍ଟପୂର୍ବ 2600 ରୁ 1900 ଖ୍ରୀଷ୍ଟାବ୍ଦ ମଧ୍ୟରେ (ପରିପକ୍ୱ ଇଣ୍ଡସ୍ ଭ୍ୟାଲି ସଭ୍ୟତା) ମଧ୍ୟରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଲା | ଏହା ପ୍ରାୟ 1900 ଖ୍ରୀଷ୍ଟାବ୍ଦରେ ହ୍ରାସ ପାଇବା ଆରମ୍ଭ କଲା ଏବଂ ପ୍ରାୟ 1400 ଖ୍ରୀଷ୍ଟପୂର୍ବ ଅଦୃଶ୍ୟ ହେଲା |
  • ପ୍ରଥମ ସହର ଖୋଳା ଯାଇଥିବା ହରପ୍ପା (ପଞ୍ଜାବ, ପାକିସ୍ଥାନ) ପରେ ଏହାକୁ ହରପନ ସଭ୍ୟତା ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ।
  • ପାକିସ୍ତାନର ମେହେରଗଡରେ ପୂର୍ବ ହରପନ୍ ସଭ୍ୟତା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ଯାହା କପା ଚାଷର ପ୍ରଥମ ପ୍ରମାଣ ଦର୍ଶାଉଛି |
  • ଭୌଗୋଳିକ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଏହି ସଭ୍ୟତା ପଞ୍ଜାବ, ସିନ୍ଧ, ବାଲୁଚିସ୍ତାନ, ରାଜସ୍ଥାନ, ଗୁଜୁରାଟ ଏବଂ ପଶ୍ଚିମ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶକୁ ଆଚ୍ଛାଦିତ କରିଛି। ଏହା ପଶ୍ଚିମର ସୁଟକେଙ୍ଗୋର (ବାଲୁଚିସ୍ତାନରେ) ରୁ ପୂର୍ବର ଆଲାମଗିରପୁର (ପଶ୍ଚିମ ୟୁପି) ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବିସ୍ତାର କରିଥିଲା; ଏବଂ ଉତ୍ତରରେ ମାଣ୍ଡୁ (ଜାମ୍ମୁ) ରୁ ଦକ୍ଷିଣରେ ଡାଏମାବାଦ (ଅହମ୍ମଦନଗର, ମହାରାଷ୍ଟ୍ର) ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ | ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ଏବଂ ତୁର୍କମେନିସ୍ତାନ ଭଳି କେତେକ ଇଣ୍ଡସ୍ ଭ୍ୟାଲି ସାଇଟ ମଧ୍ୟ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି |

ଇଣ୍ଡସ୍ ଭ୍ୟାଲି ସଭ୍ୟତା ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ସାଇଟ୍ |

  • ଭାରତରେ: କାଲିବାଙ୍ଗନ (ରାଜସ୍ଥାନ), ଲୋଥାଲ, ଧୋଲଭିରା, ରଙ୍ଗପୁର, ସୁରକୋଟଡା (ଗୁଜୁରାଟ), ବାନାୱାଲି (ହରିୟାଣା), ରୋପର (ପଞ୍ଜାବ) | ପାକିସ୍ତାନରେ: ହରପ୍ପା (ରବି ନଦୀ ଉପରେ), ମୋହେନଜୋଡାରୋ (ସିନ୍ଧର ଇନ୍ଦୁସ ନଦୀ ଉପରେ), ଖାନହୁଦାରୋ (ସିନ୍ଧରେ) |
  • 1921–22 ମସିହାରେ ହରପ୍ପା ଠାରେ ସାର୍ ଜନ ହୁବର୍ଟ ମାର୍ଶଲଙ୍କ ଅଧୀନରେ ଏକ ଖନନ ଅଭିଯାନ ସମୟରେ ଏହି ସଭ୍ୟତା ଆବିଷ୍କୃତ ହୋଇଥିଲା।
  • ମାର୍ଶଲ, ରାୟ ବାହାଦୂର ଦିନ ରାମ ସାହନି ଏବଂ ମାଧୋ ସରପ ଭାଟସ୍ ଦ୍ୱାରା ହରପନ ଧ୍ୱଂସାବଶେଷ ଆବିଷ୍କୃତ ହୋଇଥିଲା |
  • ମୋହେନଜୋଡାରୋ ଧ୍ୱଂସାବଶେଷ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଆରଡି ବାନାର୍ଜୀ, ଇଜେ ମ୍ୟାକେ ଏବଂ ମାର୍ଶଲ ଦ୍ୱାରା ଖନନ କରାଯାଇଥିଲା।
  • ସିନ୍ଦୂର ଉପତ୍ୟକା ସହରଗୁଡିକ ଅତ୍ୟାଧୁନିକତା ଏବଂ ଉନ୍ନତିର ସ୍ତର ଦେଖାଏ ଯାହା ଅନ୍ୟ ସମସାମୟିକ ସଭ୍ୟତାରେ ଦେଖାଯାଏ ନାହିଁ |
  • ଅଧିକାଂଶ ସହରରେ ସମାନ ଢାଞ୍ଚା ଥିଲା | ଦୁଇଟି ଅଂଶ ଥିଲା: ଏକ ସୀତା ଏବଂ ନିମ୍ନ ସହର |
  • ଅଧିକାଂଶ ସହରରେ ଏକ ମହାନ ସ୍ନାନ ଥିଲା |
  • ସେଠାରେ ଗ୍ରାନାରୀ, ପୋଡିଯାଇଥିବା ଇଟା ଦ୍ୱାରା ନିର୍ମିତ 2 ମହଲା ବିଶିଷ୍ଟ ଘର, ବନ୍ଦ ଡ୍ରେନେଜ୍ ଲାଇନ, ଉତ୍କୃଷ୍ଟ ଝଡ଼ ଜଳ ଏବଂ ବର୍ଜ୍ୟଜଳ ପରିଚାଳନା ବ୍ୟବସ୍ଥା, ମାପ ପାଇଁ ଓଜନ, ଖେଳନା, ହାଣ୍ଡି ଇତ୍ୟାଦି |
  • ବହୁ ସଂଖ୍ୟକ ସିଲ୍ ଆବିଷ୍କୃତ ହୋଇଛି |
  • କୃଷି ହେଉଛି ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବୃତ୍ତି | କପା ଚାଷ କରିବାରେ ପ୍ରଥମ ସଭ୍ୟତା |
  • ପଶୁମାନେ ମେଣ୍ଢା, ଛେଳି ଏବଂ ଘୁଷୁରି ପରି ଗୃହପାଳିତ ହୋଇଥିଲେ।
  • ଫସଲ ହେଲା ଗହମ, ବାର୍ଲି, କପା, ରାଗି, ଖଜୁରୀ ଏବଂ ମଟର |
  • ସୁମେରୀୟମାନଙ୍କ ସହିତ ବାଣିଜ୍ୟ କରାଯାଇଥିଲା |
  • ତମ୍ବା, ପିତ୍ତଳ, ଟିଣ, ଏବଂ ସୀସା ସହିତ ଧାତୁ ଉତ୍ପାଦ ଉତ୍ପାଦିତ ହେଲା | ସୁନା ଓ ରୂପା ମଧ୍ୟ ଜଣାଶୁଣା | ଲୁହା ସେମାନଙ୍କୁ ଜଣା ନଥିଲା |
  • ମନ୍ଦିର କିମ୍ବା ପ୍ରାସାଦ ପରି କୌଣସି ସଂରଚନା ମିଳିଲା ନାହିଁ |
  • ଲୋକମାନେ ପୁରୁଷ ଓ ନାରୀ ଦେବତାମାନଙ୍କୁ ପୂଜା କରୁଥିଲେ। ‘ପାଶୁପତି ସିଲ୍’ ନାମକ ଏକ ସିଲ୍ ଖନନ କରାଯାଇଛି ଏବଂ ଏହା ତିନି ଆଖି ବିଶିଷ୍ଟ ଚିତ୍ରର ଚିତ୍ର ଦର୍ଶାଉଛି | ମାର୍ଶଲ ଏହା ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କର ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ରୂପ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରୁଥିଲେ |
  • କଳା ରଙ୍ଗର ଡିଜାଇନ୍ ହୋଇଥିବା ଲାଲ୍ କୁମ୍ଭାରର ଉତ୍କୃଷ୍ଟ ଖଣ୍ଡ ଖନନ କରାଯାଇଛି | ବଙ୍ଗଳା, କାନଫୁଲ ଏବଂ ପାତ୍ର ତିଆରି କରିବାରେ ଫାୟାନ୍ସ ବ୍ୟବହୃତ ହେଉଥିଲା |
  • କଳାକୌଶଳ ତିଆରି କରିବାରେ ସଭ୍ୟତା ମଧ୍ୟ ଉନ୍ନତ ହୋଇଥିଲା | ମୋହେଞ୍ଜୋଡାରୋଙ୍କଠାରୁ ‘ଡ୍ୟାନ୍ସ ଗର୍ଲ’ ନାମକ ଏକ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି ମିଳିଛି ଏବଂ ଏହା 4000 ବର୍ଷ ପୁରୁଣା ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି। ମୋହେଞ୍ଜୋଡାରୋରୁ ଦାଢ଼ିଥିବା ପୁରୋହିତ-କିଙ୍ଗର ଏକ ଚିତ୍ର ମଧ୍ୟ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି।
  • ଲୋଥାଲ ଏକ ଡକ୍ୱାର୍ଡ ଥିଲା |
  • ମୃତଦେହକୁ କାଠ କଫିନ୍‌ରେ ସମାଧି ଦିଆଯାଇଥିଲା। ପରେ,  ସିମେଟ୍ରି ସଂସ୍କୃତିରେ, ଶବଗୁଡ଼ିକରେ ଶବକୁ ଦାହ କରାଯାଇଥିଲା |
  • ସିନ୍ଦୂର ଉପତ୍ୟକା ସ୍କ୍ରିପ୍ଟ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବ୍ୟାଖ୍ୟା କରାଯାଇ ନାହିଁ।

ଇଣ୍ଡସ୍ ଭ୍ୟାଲି ସଭ୍ୟତାର ଅବନତି 

  • ଏହି ସଭ୍ୟତାର ହ୍ରାସର କାରଣ ଦୃଢ ଭାବରେ ସ୍ଥାପିତ ହୋଇନାହିଁ | ପ୍ରତ୍ନତତ୍ତ୍ୱବିତ୍ମାନେ ବର୍ତ୍ତମାନ ବିଶ୍ୱାସ କରୁଛନ୍ତି ଯେ ସଭ୍ୟତା ହଠାତ୍ ଶେଷ ହୋଇନାହିଁ କିନ୍ତୁ ଧୀରେ ଧୀରେ ହ୍ରାସ ପାଇଛି। ଲୋକମାନେ ପୂର୍ବ ଦିଗକୁ ଗଲେ ଏବଂ ସହରଗୁଡିକ ପରିତ୍ୟକ୍ତ ହେଲା | ଲେଖା ଏବଂ ବାଣିଜ୍ୟ ହ୍ରାସ ପାଇଲା |
  • ମୋର୍ଟିମର୍ ହ୍ୱିଲର୍ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ଆର୍ଯ୍ୟ ଆକ୍ରମଣ ଦ୍ୱାରା ସିନ୍ଦୂର ଉପତ୍ୟକା ହ୍ରାସ ପାଇଛି। ଏହି ସିଦ୍ଧାନ୍ତକୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଖଣ୍ଡନ କରାଯାଇଛି |
  • ରବର୍ଟ ରାଇକସ୍ ମତ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ଟେକ୍ଟୋନିକ୍ ଗତିବିଧି ଏବଂ ବନ୍ୟା ହ୍ରାସ ପାଇଛି।
  • ଉଲ୍ଲିଖିତ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ କାରଣଗୁଡ଼ିକ ହେଉଛି ନଦୀଗୁଡ଼ିକର ଶୁଖିବା, ଜଙ୍ଗଲ ନଷ୍ଟ ହେବା ଏବଂ ସବୁଜ ଆବରଣର ନଷ୍ଟ | ଏହା ସମ୍ଭବ ଯେ କେତେକ ସହର ବନ୍ୟା ଦ୍ୱାରା ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଇଥିଲା କିନ୍ତୁ ସମସ୍ତ ନୁହେଁ | ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହା ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇଛି ଯେ ଅନେକ କାରଣ ସିନ୍ଦୁସ୍ ଉପତ୍ୟକା ସଭ୍ୟତାର ଅବନତି ଘଟାଇପାରେ।
  • ପ୍ରାୟ 1400 ବର୍ଷ ପରେ ନୂତନ ସହରଗୁଡ଼ିକ ଉତ୍ପନ୍ନ ହେଲା |

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error: Content is protected !!
ଓଡିଶା ଲଟେଷ୍ଟ ଜବ ପୋର୍ଟାଲ ଓଡ଼ିଆରେ We would like to show you notifications for the latest news and updates.
Dismiss
Allow Notifications